Informacja o zachorowaniach na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) i zakażeniach HBV
W Polsce szacuje się liczbę przewlekle zakażonych HBV na około 1% populacji. Zapadalność jest zbliżona do niektórych krajów zachodnioeuropejskich. Ponad 90% wykrywanych zachorowań stanowią zachorowania na przewlekłe WZW B.
Zachorowania na WZW typu B są rejestrowane w Polsce jako odrębna jednostka od 1979 roku. Wcześniej rejestrowano łącznie „Zakaźne zapalenia wątroby” obejmujące również WZW typu A. W 2005 r. wprowadzono do stosowania w nadzorze definicję przypadku ostrego WZW B – od tego czasu dostępne są dane pozwalające na zróżnicowanie zachorowań ostrych i przewlekłych. Dane o przypadkach nosicielstwa antygenu HBs, które nie zostały zgłoszone do nadzoru jako zachorowania na wzw B, były rejestrowane lokalnie w PSSE w latach 1976-2013. Od 2014 r. obowiązuje definicja przypadku zarówno dla postaci ostrych jak i przewlekłych.
Podstawowe informacje o chorobie
Objawy:
Po ok. 9-12 tygodniach (max. po 150 dniach) od zakażenia u 40-50% zakażonych występują objawy ostrego zapalenia wątroby - podwyższenie temperatury ciała, utrata łaknienia, nudności, wymioty, bóle w prawym podżebrzu, ogólne osłabienie, wyraźne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ciemne zabarwienie moczu i u części chorych żółtaczka. Objawy częściej występują u dorosłych, mogą być poprzedzone objawami prodromalnymi (dyspeptycznymi, rzadziej grypopodobnymi), u dzieci częściej występują objawy pozawątrobowe. W rzadkich przypadkach ostre WZW B może przebiegać w postaci piorunującej, o wysokiej śmiertelności. Przejście choroby w postać przewlekłą jest zależne od wieku – ponad 95% osób zakażonych w wieku dorosłym samoistnie zwalcza chorobę, u dzieci – ok.90% zakażeń okołoporodowych i 30%-50% zakażeń nabytych do 6 r.ż. przechodzi w postać przewlekłą. U 20-30% osób z przewlekłym WZW B dochodzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby.
Transmisja:
Wirus HBV przenosi się z człowieka na człowieka, najskuteczniej poprzez naruszenie ciągłości tkanek, kiedy dochodzi do kontaktu uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z materiałem zakaźnym – krwią, nasieniem i innymi płynami ustrojowymi. Do zakażenia może dochodzić podczas wykonywania zabiegów medycznych, zabiegów upiększających (tatuaże, kolczykowanie), poprzez kontakty seksualne (szczególnie homoseksualne), w związku z używaniem narkotyków w iniekcjach, na drodze wertykalnej z matki na dziecko oraz poprzez kontakty domowe z osobą zakażoną HBV.
Zapobieganie:
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest szczepienie. W Polsce prowadzi się obowiązkowe szczepienia noworodków (od 1996 r.) oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie – wykonujących zawód medyczny, uczniów szkół medycznych i studentów uczelni medycznych , osób ze styczności z zakażonymi HBV oraz osób zakażonych wirusem HCV. W krwiodawstwie prowadzi się obowiązkowe badania przesiewowe dawców i kandydatów na dawców– osoby zakażone HBV są dyskwalifikowane. Zasadnicze znaczenie ma aseptyczne postępowanie personelu w zakładach ochrony zdrowia, utrzymywanie dobrego stanu sanitarnego, odpowiednia ilość sprzętu jednorazowego użytku oraz właściwa sterylizacja sprzętu wielokrotnego użytku. Stosowanie prezerwatywy chroni przed zakażeniem poprzez kontakty seksualne.
Diagnostyka:
Najczęściej wykonywanym badaniem diagnostycznym w zakażeniu HBV jest badanie antygenu HBs (HBsAg), który jest jednym z pierwszych markerów pojawiających się w surowicy, a jego obecność świadczy o ostrym lub przewlekłym zakażeniu HBV. Innymi markerami potwierdzającymi aktualne zakażenie HBV są: anty-HBc IgM, HBe Ag, HBV-DNA. W celu rozpoznania fazy zakażenia niezbędne jest oznaczenie zestawu markerów, interpretacji wyników (kombinacji wyników) dokonuje lekarz specjalista.
U osób skutecznie zaszczepionych przeciw wzw B obecne są przeciwciała anty-HBs, pojawiają się one również w procesie zdrowienia u osób zakażonych po eliminacji HBsAg.
Leczenie:
W ostrym WZW B brak leczenia swoistego, w przewlekłym WZW B stosowane są preparaty przeciwwirusowe. Obecnie dostępne leki (interferony oraz analogi nukleozydowe i nukleotydowe) nie dają możliwości całkowitej eradykacji wirusa z powodu przetrwania DNA HBV w postaci episomalnej (covalently closed circular DNA, ccc DNA). Leki stosuje się w celu uzyskania zahamowania replikacji wirusa i trwałego zaniku HBV DNA w surowicy. Zahamowanie replikacji HBV prowadzi do zahamowania włóknienia wątroby postępującego w przebiegu przewlekłego zakażenia oraz do zmniejszenia ryzyka rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Leki stosuje się również u osób po przeszczepieniu wątroby z powodu marskości w przebiegu WZW B w celu zapobiegania reaktywacji zakażenia HBV.
Występowanie:
Świat i Europa: Zachorowania na WZW B występują na całym świecie; szacuje się , że przewlekle zakażonych jest 257 mln ludzi (tj. 3,5% populacji światowej). Najwyższe rozpowszechnienie WZW B (5-10%) notuje się w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Azji Wschodniej, w krajach Regionu Europejskiego WHO ok. 1,6% populacji osób dorosłych jest przewlekle zakażonych.
Polska: W Polsce szacuje się liczbę przewlekle zakażonych HBV na około 1% populacji. Zapadalność jest zbliżona do niektórych krajów zachodnioeuropejskich. Ponad 90% wykrywanych zachorowań stanowią zachorowania na przewlekłe WZW B.
Nadzór nad WZW B w Polsce
Zachorowania na WZW typu B są rejestrowane w Polsce jako odrębna jednostka od 1979 roku. Wcześniej rejestrowano łącznie „Zakaźne zapalenia wątroby” obejmujące również WZW typu A. W 2005 r. wprowadzono do stosowania w nadzorze definicję przypadku ostrego WZW B – od tego czasu dostępne są dane pozwalające na zróżnicowanie zachorowań ostrych i przewlekłych. Dane o przypadkach nosicielstwa antygenu HBs, które nie zostały zgłoszone do nadzoru jako zachorowania na wzw B, były rejestrowane lokalnie w PSSE w latach 1976-2013. Od 2014 r. obowiązuje definicja przypadku zarówno dla postaci ostrych jak i przewlekłych.
Dane indywidualne o zachorowaniach: od 2016 r. indywidualne dane o zachorowaniach na WZW B zgłoszonych do nadzoru epidemiologicznego gromadzone są poprzez elektroniczny System Rejestracji Wywiadów Epidemiologicznych – od 2019 roku dane udostępnione są całkowicie spójne z danymi wykazywanymi w sprawozdaniach zbiorczych MZ-56.